Mastektomi Öncesi Yapılması Gerekenler

By | Kasım 26, 2021 Leave a Comment

    Merhaba arkadaşlar, bugün sizlerle mastektomi öncesi yapılması ve yapılmaması gereken şeyleri konuşacağız. Bildiğiniz üzere mastektomi süt bezlerinin alınmasıyla beraber göğüslerin küçülmesini sağlayan bir operasyondur. Farklı kesi yöntemleri uygulanarak yapılabilen bu ameliyatta, yapılacak kesi yöntemini, alınacak olan süt bezleri ve yağ dokusunun büyüklüğü belirler. 

    Öncelikle; doktor olmadığımı ve medikal alanda eğitimim olmadığını belirtmek isterim; vereceğim tavsiyeler çevremde bu ameliyatı olan arkaşlar ve danıştığım doktorlardan aldığım tavsiyelerdir. Bu sebeple, bu tavsiyeleri uygulamadan önce lütfen doktorunuza yada göğüs hastalıkları bölümünden bir doktora danışın.

    Gerekli uyarıları da yaptığıma göre listemize geçelim;

* Düzenli olarak kan değerleri ölçümü yaptırılması; bu sayede ameliyat olmadan önce vücudunuzda eksik veya fazla olan vitamin, mineral veya hormonları görebilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

* Gerekli ve doğru şekilde beslenme; geçirecek olduğunuz operasyon bedeninizi yoracağı için öncesinde gerekli beslenme düzenini oluşturarak bu süreci daha kolay atlatabilirsiniz.

* Düzenli spor yapılması; ameliyattan sonra ortalama 1 ay gibi bir süre daha az hareket edeceğiniz için kas kütlenizi ameliyat öncesinde korumalısınız.

* Psikolojik destek alınması; bildiğiniz üzere ameliyat zor bir karar olduğu ve bu süreçten sonra görünüşünüz değişeceği için profesyonel yardım alarak bu süreci en iyi şekilde yönetebilirsiniz.

* Alkol ve sigaradan uzak durmak; alkol karaciğeri yorduğu için ameliyat esnasında alacağınız anesteziyi karaciğerinizin parçalaması zorlaşabilir. Sigara kullanmak kalp ve damar tıkanıklığı riskini arttırdığı için ameliyat sonrası komlikasyon yaşama riskiniz artar. Meme ucu düşmesi gibi sorunlarla karşılaşabilir veya pıhtı atması gibi ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

    Not: Eğer; sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelere bağımlıysanız, bu bağımlılıkları tek seferde hemen kesmek yerine bu konularda uzman psikologlardan yardım almalı ve verdikleri tavsiyelere uymalısınız. Ani şekilde bırakılan bağımlılıklar ruh sağlığınızı veya bedeninizi olumsuz şekilde etkileyebilir. Tekrar ediyorum, bu bahsettiğim durumlar sadece bağımlılar için geçerlidir, tek tük içiyorum yada arada kullanıyorum diyorsanız, ne olursa olsun bırakmalısınız. 

    Doktorların fobik olmasından endişeleniyorsanız; çeşitli lgbt derneklerinin destek hatlarına bağlanarak fobik olmayan doktorları sorabilir, transeksüelite veya trans ameliyatlarıyla alakalı olan sayfalara ilan verebilirsiniz. Psikoloji yardım konusunda ise; klinik psikologların fobik çıkma ihtimalleri daha azdır ama aynı şekilde araştırabilirsiniz, doktorlar hakkında yorum bırakılabilen sayfalara göz atabilirsiniz.

    Bu verdiğim tavsiyeler ameliyat öncesi ortalama 2 ay boyunca yapılması gereken şeylerdir. Bildiğiniz üzere alkolün vücuttan atılması 40 gün sürdüğü için bu rakamı veriyorum. Bu konuları da aynı şekilde doktorunuza sorabilir ve ameliyat günü almadan önce sizi muayene ettiği süre zarfında verdiği tavsiyelere uyabilirsiniz.

    Yazıma son vermeden önce, ne olursa olsun her halinizle tamam olduğunuzu unutmayın dostlar. Daima kendinizi sevin çünkü kimse sizi sizin ihtiyaç duyduğunuz şekilde sevemez. Bir gün hayal ettiğiniz hayata kavuşmanız dileğiyle dostlarım; kendinize çok iyi bakın, esenlikle kalın.

 

Önceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum: