Zina, deprem yapar mı?

By | Kasım 13, 2020 Leave a Comment

 

    Bildiğiniz üzere, yakın zamanda İzmir`de deprem oldu. Bu deprem için kendince sebep arayan boş beyinli insanlar mesaideydi ve mesailerinin hakkını verdiler. Bundan yaklaşık 9.5 ay önce Elazığ`da yaşanan depremde olduğu gibi. Buradan tüm İzmir halkına geçmiş olsun dileklerimi ileterek makaleme başlamak istiyorum.

    "Deprem, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır." Bu olayın tanrının veya yaratıcının insanlara öfkelenmesiyle alakası yoktur. Eğer günah denilen kavramın cezası deprem olsaydı; adam öldürme, hırsızlık, şiddet, iftira gibi günahların da cezasının karşılığı aynısı olurdu. Hz. peygamber ve bazı sahâbîlerin de deprem yaşadıklarını göz önüne alırsak, bu insanlara göre o dönemde de zina vardı. Bu kurduğum cümle ile sizleri sinirlendiydiysem, lütfen kusura bakmayın. Ben sadece imanlı olduğunu iddia eden insanların söylediklerini dile getiriyorum. 

    Milattan önce 625-547 yıllarında yaşayan Thales; depremlerin, yeryüzü ve su arasındaki gerilimin sebep olduğunu düşünmüştür. Ama gelin görün ki 2020 yılında hatrı sayılacak kadar fazla sayıda olan boş beyinli kesim zinadan olduğunu söylüyor. Şimdi düşününce, bu beyinsiz insanlardan bir tanesinin bile olsa müteahhit olduğunu düşünsenize; adam binayı bilerek kalitesiz yapıyor çünkü zaten "Zina olursa yıkılır (!?)" diyor. Ama ne kadar harika karakterli(!) insanlarsınız sizler öyle. Depremde ölen küçük çocuklar da mı zina yapıyordu? 

    Toplumumuzdaki sıkıntılar listelemekle bitmez genellikle, bunları anlatınca da vatan haini olursun. Bu kafa yapısı da sorunlu bence. Mesela, ben toplumumu daha iyi ve hoşgörülü görmek istediğim için sorunları yazmak, anlatmak isterim. Ama bunları yapamıyoruz ne yazık ki.

    Diğer yandan; İzmir millet vekillerinin ve belediye başkanının bilinçli davranarak bu söylemlere mahal vermedikleri için onları tebrik ediyorum çünkü aynı zihniyet Elazığ depremi zamanında haddini aşan ithamlarda bulunmuştu. Mesela onlara göre, Elazığ depreminin sebebi; kızların çocuk yaşta evlendirilmemesiymiş. Tabi bu yorumlarda bilinçsiz yöneticilerin ihmalinin payının oldukça büyük olduğunu düşünüyorum. Asla unutmayın; insanların yaşadığı acılar ve korkular kimsenin eğlence malzemesi değildir.

Evet dostlar, benden bu kadar. Küfür etmemek için kendimi sıktım yeterince. Kendinize iyi bakın, seviliyorsunuz.

Sonraki Kayıt Önceki Kayıt Ana Sayfa

0 yorum: